När man blir lite less på värmen kan man bänka sig framför TV:n och AC:n. Det gjorde jag för att koll en film om ripjakt.

Denna film var jättebra! Där får man se duktiga hundar jagar och se hur de arbetar med ripan. Man fick också bra kunskap om ripan och hur den beter sig.

Så, filmen var inspirerande och en ren njutning att se. Förutom det var den väldigt lärorik!

Nu är jag sugen på att dra till fjälls och jaga ripa måste jag säga.

Köp filmen här

I september åker jag med ett gäng tjejer till Evelina på Joyevent för att jaga ripa. Där erbjuds man fantastiskt boende på fjället, duktiga hundar och väldigt bra jaktmarker på fjället. Senaste nytt därifrån är att det ser väldigt bra ut med ripa och årets föryngring.

Förutom det så hoppas jag verkligen komma upp till Kitellfjäll där jag har jagat ripa de senaste två åren.

Nu ska de närmaste veckorna tränas i skytte. Ripan är snabb och det behövs träning för att lyckas i ripjakten. Först ut är hagelskytte via JAQT (Sv Jägareförbundet) på Ekebyboda den 19 augusti.

Sanna