På grund av stor efterfrågan satte vi en till träning för stående fågelhundar på Marielunds gård tillsammans med Arvensis jakt. Det kom 12 trevliga ekipage och nästan alla raser i kategorin stående fågelhundar var representerade. Mycket roligt!
Vi inledde dagen med lydnadsträning nere på vallen. Det behöver våra unghundar. Fokus på kontakt, följsamhet och stadga under störning. Det är väldigt viktigt att träna impulskontroll om man vill ha en stabil hund i ett uppflog. Vi tränade massor på det. Avslutningsvis fick alla testa på avanceplatta. Kul!


Sen blev det lunch. Bra för hundarna att få vila och bra för oss andra att få äta av Viktors goda viltkorv och prata hund, jakt och hundträning.
Efter lunch tränade vi på fältet med rapphöns. Alla hundar fick fina situationer med fågel och det tändes ett par gnistor hos ett par av hundarna som inte tidigare har varit i fågel. Så roligt att ta del av. Det var också roligt att få se när vissa av dem står för fågel för första gången och vilken skillnad det blev när poletten trillar ned.








Stort tack alla hundar, mattar och hussar för denna dag. Det känns som ett bra och nyttigt upplägg som ger resultat. Tack för all positiv feedback som vi har fått. Vi ses igen! Lycka till med era fina jakthundar. Sanna och Hundligt och Hjärtligt
Lämna en kommentar